Δευτέρα 14 Μαΐου 2012

Πρωταθλητές Ευρώπης τα «μωρά» του Ίβκοβιτς! (vd)

Στην Ελλάδα έμεινε για δεύτερη φορά το τρόπαιο της Euroleague, αφού ο συγκλονιστικός Ολυμπιακός, κατάφερε να νικήσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 62-61, σε έναν συγκλονιστικό τελικό το βράδυ της Κυριακής. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ... κάνουν την υπέρβαση, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ακόμη και με 19 πόντους. Απέναντι στο φαβορί, την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι το τέλος. Εάν εξαιρέσει κανείς την πρώτη περίοδο (10-7 υπέρ των Ρώσων), που οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να περιορίσουν επιθετικά τους αντιπάλους τους, από κει εκεί πέρα οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κυριάρχησαν στο παρκέ του «Σινάν Ερνέμ». Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ έφερε βρήκε ρυθμό και ξέφυγε στο σκορ. Με τρία διαδοχικά τρίποντα του Μίλος Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 25-13. Το ματς άνοιξε για τα καλά, γεγονός που ευνόησε τη ρωσική ομάδα, η οποία ξέφυγε με 14 πόντους (33-19), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 34-20. Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους Ρώσους να βρίσκονται μπροστά με 16 πόντους. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τρίποντα και μείωσε στους 11, (41-30), αλλά οι παίκτες του Καζλάουσκας απέκτησαν και πάλι διαφορά ασφαλείας (47-31). Η πλάστιγγα του τελικού έγειρε σε μεγάλο βαθμό υπέρ της ρωσικής ομάδας, η οποία με εξαιρετική άμυνα και καλάθια στον αιφνιδιασμό ξέφυγε με 19 πόντους (53-34). Οι ερυθρόλευκοι, παρά τη μεγάλη διαφορά δεν τα παράτησαν, και στα τελευταία δύο λεπτά εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των αντιπάλων. Με τρίποντο του Μάντζαρη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -13 (53-40). Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά, και παρότι η ΤΣΣΚΑ βρισκόταν μπροστά στο σκορ, οι παίκτες του Ίβκοβιτς, έβρισκαν τους τρόπους να μένουν μέσα στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έκανε τελικά το θαύμα, με το καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Με αυτή του τη νίκη, ο Ολυμπιακός κατακτά για δεύτερη φορά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, μετά το 1997. Δείτε τις τελευταίες στιγμές του αγώνα: .